معاون دادستان قوه قضائیه مشهد عنوان کرد
«آنومی» منعکس کننده معضلات جامعه در قالب تئاتر است
نشست خبری تئاتر آنومی با حضور عوامل نمایش، مسئولان اداره تئاتر، نیره عابدین زاده معاون دادستانی قوه قضائیه و اصحاب رسانه سه شنبه یکم بهمن در پردیس تئاتر مستقل مشهد برگزار شد.
امیدوارم مسئولان از این تئاتر دیدن کنند
معاون دادستانی قوه قضائیه در ابتدای این نشست خبری گفت: حجم کار قوه قضائیه بسیار بالا است و شاید یکی از عواملی که تاکنون منجر به همکاری قوه قضائیه و هنر و به خصوص تئاتر نشده همین موضوع است. البته در سال های اخیر شاهد این موضوع هستیم که فیلم های سینمایی مختلفی با همکاری قوه قضائیه تولید شده است. کار قوه قضائیه بررسی بر روی پرونده ها و پیشگیری از جرایم است و قطعا استفاده از هنر نمایش به دلیل داشتن مخاطب می تواند در این حوزه تاثیر گذار باشد.
نیره عابدین‌زاده افزود: باتوجه به در خواست هنرمندان مبنی بر ورود به پرونده های دستگاه قضا جهت اجرای نمایشی در قالب حوادث اجتماعی دو فقره از پرونده های مهم مشهد در اختیار آنان قرار گرفت. در بعضی از جلسات دادگاه به منظور رسیدگی بهتر، قاضی زمان زیادی را بر روی پرونده تمرکز می کرد و دوستان هنرمند با حضور در تمامی این جلسات با دقت گوش می دادند و در واقع همانند یک کارآموز که قرار است در قوه قضائیه مشغول به کار شود و باید بعضی از جلسات دادگاه را به صورت عملی طی کند حضور پیدا می کردند و بی شک تئاتر آنومی با توجه به موشکافی دقیق هنرمندان بر روی این دو پرونده قضائی یک اثر هنری فاخر است.
وی همچنین با اشاره به مباحث جرم شناسی در پرونده های قضائی تصریح کرد: برای قوه قضائیه پیشگیری از جرم مهم تر از مجازات اشخاص است و در برخی از پرونده های قضائی به دلیل مسائل اخلاقی، جلسات دادگاه غیر علنی برگزار می شود و هیچ فردی نمی تواند حضور پیدا کند و همین مساله قوه قضائیه را برای بازگو کردن بعضی از جرایم در جامعه محدود می کند. بنابراین تاکید ما بر این بود تا دوستان هنرمند، در جلسات شرکت کنند و با نگاه هنرمندانه به این موضوعات بپردازند و در قالب اجرای نمایش برای مردم بازگو کنند.
معاون دادستانی قوه قضائیه همچنین تاکید کرد: باید حوزه پیشگیری از جرم را در جامعه قوی کنیم و خوشبختانه شروع این عمل از شهر مشهد بود و امیدواریم که انگیزه ها در این زمینه قوی تر شود و با اجرای نمایش هایی با مضمون پرونده های قضائی نتیجه بهتری را در جامعه ببینیم.
وی همچنین اضافه کرد: آسیب های اجتماعی در تمام شهرها وجود دارد، اما معضلات اجتماعی و آسیب هایی از این قبیل به لحاظ بومی متفاوت است و در بحث مجازات تبعات آن قطعا برای خود فرد نیست، بلکه خسارات ناشی از وقوع جرم جامعه و خانواده او را نیز دربر خواهد گرفت و برای پیشگیری از جرم متاسفانه از ظرفیت های بالای هنرهای نمایشی استفاده نشده و ورود هنر به این جریان و بیان این آسیب ها از طریق شیوه نمایشی برای مردم قطعا می تواند موثر باشد که امیدواریم زمینه ها را با اجرای این تئاتر برای گسترش آن فراهم کرده باشیم.
سوتیتر: وقتی در جامعه هنجارهای سنتی از بین می رود و هنجارهای مدرن هنوز جایگزین نشده، آنومی روی داده است.
ایجاد جاذبه برای فضای دادگاه فقط از طریق تئاتر ممکن است
نویسنده آنومی در این جلسه گفت: طی یکسال گذشته با اجازه از مسئولان قوه قضائیه بر روی پرونده های دادگاه ورود پیدا کردیم و تا ۸۰ درصد در داستان نمایش به وقایع پرونده وفادار بودیم. داستان آنومی براساس پرونده یک زن که متاسفانه دو فرزند خود را در خواب کشته است نوشته شده و بیشتر هنگام نگارش متن سعی داشتیم تا علاوه بر ورود به اصل ماجرای جرم به مسائل حاشیه ای پیرامون آن توجه کنیم .
شادی غفوریان افزود: مخاطب این نمایش نباید انتظار دیدن نمایش مفرح را داشته باشد، زیرا داستان نمایش روایت تلخی از مسائل اجتماعی است و برای من که به عنوان نویسنده در جلسات دادگاه حاضر شدم سنگینی ماجرا را در خودم احساس کردم و البته باید بگویم که این اتفاق ممکن بود برای خود من نیز پیش بیاید و یک تلنگر برای همه است .
وی ادامه داد: در ابتدا به خاطر بکر بودن فضا و موضوع برآیندی از اتفاقات نداشتیم و گذاشتن فیلترهای هنری بسیار سخت بود. برای برطرف کردن دافعه فضای دادگاه و رساندن مفاهیم سنگین دادگاهی ابزاری بهتر از هنر و تئاتر نیست.
رسالت هنر در ضرورت اجرای این نمایش است
کارگردان آنومی با بیان این مطلب که پنج ماه است که به صورت مرتب در حال انجام تمرین هستیم گفت: نمایش آنومی شامل پنج اپیزود است و البته در تلاش هستیم تا در شورای نظارت بازبینی بر نمایش اجازه اپیزود پنجم را بگیریم. آنومی ریشه فرانسوی دارد و به معنای ناهنجاری هایی است که در جامعه تبدیل به هنجار می شود.
عادل توکلی نسب هدف از ساخت چنین اثری را آگاهی بخشی به جامعه دانست و در ادامه تصریح کرد: هدف آگاهی اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرایم بود و این در حقیقت رسالتی برای من است که همیشه در کار هنری به دنبالش بودم.
شیوه اجرایی این نمایش از ابتدا تا انتها کاملا متفاوت است و فضاسازی هایی که برای این اثر صورت گرفته کاملا نو و بدیع است به طوری که هیچ اثری تا قبل از این چنین خروجی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.